Вашим друзям в соцмережах плювати на вас
Навіть якщо у вас тисячі друзів у соцмережі, ви зможете розраховувати на допомогу тільки декількох із них, про що сказано в новому дослідженні антрополога Робіна Данбара. Цей вчений ввів поняття “Число Данбара”: у реальному житті люди можть підтримувати до 150 стабільних соціальних зв’язків.
Британський антрополог Робін Данбар запропонував гіпотезу соціального мозку. За даною теорією людський інтелект розвивався у першу чергу як засіб для створення та підтримання великої соціальної групи. Після формування групи її члени віддають перевагу найбільш розумним особам, що також підстьобує розвиток інтелекту. Цю теорію Данбар запропонував після дослідження на приматах, в рамках якого була винайдена можливість визначити кількість осіб в групі за розміром мозку, що за розмірами мозку можна визначити кількість осіб в групі. По відношенню до людей Данбар вивів “правило трьох”. На велику вечірку ми запросимо від 100 до 200 друзів – в середньому 150. Потім тільки 15 людей ми запросимо на вечерю. І тільки 5 чоловік будуть найближчими друзями, а часто – це будуть родичі. При цьому ми зможемо назвати ім’я півтора тисячі людей, впізнавши їх в обличчя.
В новому дослідженні Данбар проаналізував 3375 користувачів Facebook у віці від 18 до 65 років. В середньому у користувачів було 150 підписників, з яких людина могла розраховувати на 4,1 під час “емоційної кризи”, а співчуття коли-небудь висловлювали 13,6 людей.
Ці цифри сходяться із вивченням Данбаром дружби у реальному світі. Розміри двох внутрішніх кіл дружби не відрізняються від прикладів в офлайні, говорить автор. І якщо у користувачів набагато більше 150 друзів у соціальних мережах – нічого не зміниться. Активні користувачі соціальних медіа не мають більше друзів у реальному житті, ніж ті люди, які користуються соцмережами набагато рідше.
Дослідження також показало, що чим молодший користувач, тим більше у нього друзів у мережі. А люди старшого віку мають більше друзів у реальному житті.
Результати достідження підтверджують очевидне: у кожного із нас є обмежена кількість часу та емоційних сил для соціальної взаємодії, як в мережі, так і в реальному житті. У будь-якому випадку соціальні мережі дають нам одну перевагу – ми можемо зв’язуватися із великою базою людей у будь-який час та підтримувати стосунки з ними. А часто велика кількість “друзів” у соцмережі використовується в маркетингових цілях для просування своїх товарів чи послуг 🙂
За матеріалами newyorker.com