Наші знаки зодіаку давно змінилися. Паніка у жіночих журналах.

Наші знаки зодіаку давно змінилися. Паніка у жіночих журналах.Ще ніколи просте наукове повідомлення на освітньому порталі NASA SpacePlace не викликало такої бурхливої реакції у жіночих журналах. Адже вчені всього лише нагадали, що положення сузірь відносно екліптики Сонця постійно змінюється через прецесію.

Здавалося б, кому яке діло до прецесії та екліптики?

Але це наукове зауваження викликало бурхливу реакцію у жіночій пресі: “НАСА вперше за 2000 років оновила астрологічні знаки! У 86% із нас змінився знак гороскопу!“. Можна лише уявити, який стрес така новина викликала у тих, хто вірить в астрологію. Якщо знак гороскопу змінився, цим людям доведеться переглянути все своє життя. Можливо, навіть змінити чоловіка.

Варто визнати, з боку НАСА вийшов відмінний тролінг.

NASA SpacePlace просто пояснює, що астрономія та астрологія – це зовсім різні речі. Астрологія жодним чином не може бути наукою. Ніхто ще не довів, що за допомогою астрології можна передбачати майбутнє або давати характеристику людям тільки за датою їхнього народження. Це дуже нерозумне припущення. В принципі, більшість людей це розуміє. Це розуміють навіть ті, хто полюбляє кожен день читати, як казкові оповідання, свій “астрологічний прогноз” або “гороскоп” на день. Але є і виключення. У деяких особливо запущених випадках люди навіть приймають важливі життєві рішення з урахуванням розміщення зірок на небі – наприклад, порівнюють “знаки зодіаку” різних людей, щоби визначити їхню сумісність.

NASA SpacePlace дає коротку довідку, що таке зодіак та зодіакальні сузір’я.

Зодіак (з грецької, “коло із тварин”) – це пояс біля екліптики, по якій проходить видимий річний рух Сонця, а також послідовність ділянок, на які поділяється цей пояс. У той час, як Сонце рухається майже чітко по екліптиці, а різні сузір’я періодично зміщуються північніше або південніше екліптики. Екліптика проходить через 13 сузірь: Овен, Тілець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби та Змієносець, але останнім вирішили знехтувати для зручності.

Коли Земля, Сонце та сузір’я знаходяться приблизно на одній уявній лінії, в такому випадку астрологи вважають, що в цей час “Сонце знаходиться у такому-то сузір’ї”. 

У древні часи астрономи не зовсім розуміли, як рухаються Земля, Сонце, та зірки. Вони не розуміли масштабів Всесвіту, але все одно не полишали спроб знайти якусь закономірність. Вони посилено намагалися розібратися у тому, що бачать на зоряному небі. Завдяки багатій людській уяві астрологія цілком гармонійно вписалася у більшість древніх релігій.

Люди уявили, що сузір’я можуть бути важливими символами, розказувати історії про їхніх богів та слугувати ілюстрацією міфів, древніх історій та казок.

Вперше поняття зодіаку та зодіакальних сузірь ввели у Вавілоні приблизно 3000 років тому. Оскільки у Вавілоні використовувався календар із 12-ти місяців, заснований на фазах Місяці, то дуже зручно було розділити зодіак на 12 рівних частин, які відповідають місяцям.

За вавілонськими джерелами, вони нараховували 13 зодіакальних сузірь, тож від одного, для зручності, довелося відмовитись. Нажаль, навіть після цього деякі із вибраної дюжини не зовсім добре вписувалися у відведену 1/12 частину року та виходили за рамки свого сегменту. Наприклад, Сонце проходить на фоні сузір’я Діви протягом 45 днів, на фоні Скорпіона – 7 днів, на фоні Змієносця – 18 днів. Все це спростили, а змієносця взагалі викинули.

Після 3000 років картина ще трохи змінилася. Справа в тому, що при обертанні Землі спостерігається прецесія земної вісі з періодом 25800 років.

Прецесія земної вісі, вигляд із північного полюса. Анімація: Ereenegee

Прецесія з періодом 25800 років виникає під впливом гравітації Місяця, Сонця та неоднорідності щільності розподілення мас всередині Землі.

Стародавнім астрономам це не було відомо, тож вони не припускали зміщення зодіакальних сузірь відносно календарного року. Але саме це сталося. Тому актуальна картина зодіаку трохи відрізняється від тієї, яку розрахували 3000 років тому.

Жіночі журнали публікують реальну таблицю знаків гороскопу (за датами календарного року), із поправками на прецесію, станом на 2016-й рік. Наприклад, для тих, хто народився 4 серпня та вважав себе Левом (чи Левицею), але за уточненими датами гороскопу стали Раками.

Козеріг: 20 січня — 16 лютого
Водолій: 16 лютого — 11 березня
Риби: 11 березня — 18 квітня
Овен: 18 квітня — 13 травня
Тілець: 13 травня — 21 червня
Близнюки: 21 червня — 20 липня
Рак: 20 липня — 10 серпня
Лев: 10 серпня — 16 вересня
Діва: 16 вересня — 30 жовтня
Терези: 30 жовтня — 23 листопада 
Скорпіон: 23 листопада — 29 листопада
Змієносець: 29 листопада — 17 грудня
Стрілець: 17 грудня — 20 січня

Ну, а тролі з NASA SpacePlace відмічають, що від поправок на прецесію точність “гороскопів” не зміниться. Вона була нульовою, такою й залишиться. Нажаль, частина населення не перестане від цього шукати магічні поради для свого життя. Наприклад, 21% мешканців Великої Британії читають гороскопи “часто” або “дуже часто”, а 25% респондентів вважають астрологію “дуже науковою” дисципліною. Дивовижно, але навіть у наукових журналах іноді публікуються наукові роботи, присвячені астрології.

Вам також має сподобатись...