14 лютого день комп’ютерника. Трохи історії і погляд у майбутнє
14 лютого – неофіційний, але широко відзначається в професійному світі День комп’ютерника. У цей день 1946 року науковому світу і всім зацікавленим був продемонстрований перший реально працюючий електронний комп’ютер ENIAC I (Electrical Numerical Integrator And Calculator).
Перший радянський комп’ютер був створений 60 років тому в Києві, точніше, під Києвом – у Феофанії. Він називався «Мала електронна лічильна машина» (МЕСМ), але займав при цьому цілу кімнату площею в 80 квадратних метрів.
Його створила група академіка С. Лебедєва з лабораторії обчислювальної техніки Інституту електротехніки АН УРСР. Машина могла обчислювати з неймовірною швидкістю – 3 тисячі операцій на хвилину.
А перший комп’ютер в світі створили дещо раніше – рівно 70 років тому, 13 лютого 1946 року.
Це сталося в Сполучених Штатах. Первістка звали ENIAC (Електронний числовий інтегратор і обчислювач). Цей перший електронний цифровий комп’ютер загального призначення був зроблений на військові гроші в Пенсильванському університеті Джоном Еккертом і Джоном Моклі. Малюк вагою в 27 тонн міг виконувати 357 операцій множення в секунду …
Сучасні багатоядерні процесори, вмонтовані в оболонку найтонших ноутбуків, виконують мільярди операцій в секунду. І що далі? До чого призведе еволюція комп’ютера? Ось як малюють фахівці перспективу – найближчу і віддалену.
3 – 4 рокиКомп’ютер вміє бачити і чути
Мається на увазі, що комп’ютер зможе розрізняти рухи, жести, міміку і звуки. Це вже не диво і вже реалізовано в новітніх пристроях для звичайного споживача, але в найближчі роки, як запевняє корпорація Intel, такою властивістю будуть дотримуватися усі випущені комп’ютери. У Intel є для цього свої розробки – системи Intel Smart Sound і RealSense.
Всі ці процеси логічно призводять до революції в обчислювальній потужності і роздільній здатності комп’ютерів.
Комп’ютер вкорінюється в побуті
Прогноз IBM на найближчі роки малює революційні зміни в повсякденному житті. Зараз все готове до тотального проникнення комп’ютера в наш побут – в такі сфери, як торгівля, приготування їжі, медицина. І взагалі, практично в усі. Комп’ютерні чіпи будуть скрізь – від холодильників до унітазів.
Комп’ютер йде в бездротовий світ
З принизливою залежністю від проводів минулих епох буде покінчено зовсім скоро. Так вважає американський аналітик Пет Мурхед, запевняючи, що до цього часу основною комп’ютерною одиницею стануть смартфони або їх подальші аналоги, ноутбуку залишиться роль допоміжної оболонки, а функції зберігання і розподілу інформації остаточно відійдуть до хмарного інтелекту.
Комп’ютер досягає потужності людського мозку
Фізик-футуролог Рей Курцвейл, спираючись на чисту математику, доводить, що інженерам вдасться відтворити мозок людини до середини 2020-х років, а до кінця того ж десятиліття комп’ютери досягнуть рівня людського розуму – 20000000 мільярдів операцій в секунду.
Комп’ютер вміщується в окулярах і контактних лінзах
«Розумні» окуляри й контактні лінзи – вже доконаний факт. Найвідоміша розробка – окуляри Google Glass. Вчені прогнозують через якийсь час активний розвиток цього тренду. Один з розробників, Бабак Парвіз (Вашингтонський університет Сіетла) запевняє: досить скоро пристрої, що надягають на очі, стануть повноцінними – і дуже потужними – комп’ютерами. Правда, вся ця «гілка еволюції» здається багатьом сумнівною через острах вторгнення в особисте життя, нелегального копіювання інтелектуальної власності та інших спокусливих, але незаконних можливостей.
Комп’ютер стає молекулярним
Зараз основа комп’ютера – мікросхеми на кремнієвій основі. Нова технологічна ера віддасть цю роль молекулам і «молекулярним ансамблям». Комп’ютер стане більш потужним, гнучким і розумним, а також ще більш близьким до людської природи. Вчені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі пророкують його поява приблизно в 2030 році.
Комп’ютер стає столом і стінами
Однією із світлих перспектив розвитку обчислювальної техніки – оптичний (фотонний) комп’ютер, де передача інформації буде проводитися світловим потоком і частинками. Японський футуролог Мічіо Каку малює дивовижну картину: «Всі чотири стіни вашого будинку будуть зайняті екранами з виходом в Інтернет». Базовою моделлю комп’ютера стане «фотонний стіл» – величезний сенсорний дисплей, який дасть вам можливість управляти майже всім вашим життям, не сходячи з місця.
Комп’ютер виглядає як папір
Той же Мічіо Каку обіцяє, що в майбутньому комп’ютер можна буде носити в гаманці. Вчені з університету Арізони в тісному контакті з компанією Hewlett-Packard посилено працюють над створенням гнучкого електронного паперу. Кінцевий продукт цієї програми – комп’ютер, який вміщується на клаптику такого паперу.
Комп’ютер стає квантовим
Про це говорять давно і багато. Рано чи пізно, робота комп’ютера буде базуватися на кванти, які, на відміну від електронів, можуть перебувати в кількох станах (наприклад, одночасно означати і «так», і «ні»). Це піднімає рівень обчислень на позамежний (за нинішніми мірками) рівень.
Комп’ютер змінює реальність
Це не перебільшення. Саме для вас ваш комп’ютер справді зможе змінити реальність. Наприклад, прибрати перед вами стіну. Або, навпаки, додати красиву дівчину. Таку перспективу як цілком реальну малює професор Сусуму Тачі з японського університету Кейо, що працює над «розумними окулярами» з віртуальними можливостями. Це буде світ, в якому люди і речі будуть з’являтися і зникати прямо на очах.
Комп’ютер рівня людству
Рей Курцвейл, про який вже говорилося, прогнозує – знову ж таки, чисто математично – що приблизно до 2060 року комп’ютер зрівняється за силою розуму з усім людством.
Комп’ютер організовує глобальний кіберпростір
«Кіберпростір, в якому панують мікро- і нанопристрої (інтелектуальний пил). Комп’ютерні юніти отримують доступ до нейронів. Інтернет являє собою відображення всього реального світу. Світ оповитий бездротовою мережею даних, по якій подорожують величезні обсяги інформації. І навіть такі фантастичні і містичні явища, як телепатія і телекінез, стануть найпростішим проявом Всесвітньої мережі », – описує віддалене майбутнє дайджест Hi-Tech, що збирає найрізноманітніші наукові прогнози з усього світу.
Комп’ютер стає господарем світу
Таку перспективу передбачив знаменитий учений Стівен Хокінг, прославлений торішнім «оскароносним» фільмом. «Обчислювальні машини стануть розумнішими людей і підкорять людство», – говорить він. Раніше про те ж попереджав титан комп’ютерної науки Алан Тьюринг («Нам слід очікувати, що на якомусь етапі машини візьмуть контроль»).
Комп’ютер показує шлях у світле майбутнє
Зрештою, прогнозують футурологи, у людей не залишиться іншого виходу, крім як утворити біоінженерний симбіоз з комп’ютером. Той, хто погодиться з цим, піде разом з комп’ютером вперед, в майбутнє. Решта залишаться на узбіччі історії.
Комп’ютер перетворюється в «чорну діру»
Чи є в розвитку комп’ютерів межа?
Вчені стверджують: є. Фізик Сет Ллойд з Массачусетського університету говорить: «Прогрес обчислювальної техніки не може тривати вічно, рано чи пізно ми натрапимо на межу, встановлену самою природою».
«Останній» комп’ютер, вважає Ллойд, буде функціонувати за принципом «чорної діри». Завдяки їй фізичні властивості і мізерно малі розміри швидкості обчислень і швидкості обміну інформацією досягнуть одного і того ж, максимального, значення.
На цьому розвиток комп’ютерів закінчиться. І почнеться щось інше …