Розмова з Ілоном Маском. Частина перша: Марс та “Великі добрі ракети”
Одна із його компаній намагається перевернути автомобільну промисловість. Інша компанія хоче відправити людей на Марс. Ще одна має намір забезпечити електрикою всіх нужденних. Ілон Маск хоче перетворити світ до невпізнанності всього за одне життя. Чи готове майбутнє до Ілона Маска? У грудні журнал GQ взяв інтерв’ю з “мільярдером, плейбоєм, філантропом” в костюмі та без і ми раді запропонувати й вам прочитати заплюючу історію від Ілона Маска.
1. Відправити людство на Марс (коли буде можливість)
Робочі дні Маска здебільшого починаються в його ракетобудівельній компанії SpaceX у промисловому передмісті Лос-Анджелесу, і кожен понеділок, як він каже, починається з мозкового штурму на тему архітектури марсіанського колоніального транспорту (Mars Colonial Transport). Люди дивляться на свій робочий графік у понеділок і знаходять щось спільне.
Взагалі, SpaceX примітна багатьма деталями: для прикладу, компанія кинула виклик сталій ракетній промисловості, пообіцявши істотно зменшити вартість ракет; або стала першою приватною фірмою — не країною! — що успішно вивела космічний апарат на орбіту з подальшим поверненням; або як виросла з ідеї Маска в компанію, що постачає на Міжнародну космічну станцію запаси та планує найближчим часом доправляти також й астронавтів. Але найбільш цікаве в історії SpaceX те, що із самого початку, ще до того, як її перша ракета відірвалася від землі, вона задумувалася для чогось більшого, грандіозного та утопічного – колонізації Марсу.
Маск говорив, що у такого завдання було дві причини. Перша — це буде натхненна подорож, а нам не завадить натхнення. Друга — виживання людства у довгостроковій перспективі. Якщо катастрофа, із нашої вини чи ні, знищить життя на Землі до того, як ми матимемо колонії всюди, наш вид буде приречений. На думку Маска, прагнення стати багатопланетним видом так само природньо, як і прагнення зробити резервну копію жосткого диску комп’ютера. “Ви ж робите бекапи жорсткого диску? Чому б не зробити те ж саме і з життям?”.
SpaceX працює над цим завданням на кількох фронтах: розробляє багаторазову ракету, яка буде потрібна для перевезення великої кількості людей та габаритних вантажів на Марс; шукає гроші на фінансування своєї роботи; з’ясовує, як саме ми зможемо дістатися на Марс та повернутися назад, у відповідності до цілей Маска. Саме це ховається під внутрішньою темою “архітектура колоніального транспорту”, над якою працюють в SpaceX.
Маск та його колеги дуже чітко представляють, чим будуть займатися люди у найближчому майбутньому — він вважає, що перша пілотована місія на Марс буде можлива, коли йому “стукне” 50. Зараз йому 44 роки. Ракета, над якою працюють в компанії, ховається під кодовою назвою BFR. Під цими трьома літерами приховано (дослівно) “Велика клята ракета” (Big Fucking Rocket).
Кріс Хіт із GQ запитав, чи справді Маск так називає свою ракету; його відповідь була одночасні і так, і ні.
“Ну, у неї є дві частини — ракета-носій та космічний корабель. Ракета-носій потрібна, щоб подолати гравітацію Землі, тому що Земля має глибокий гравітаційний колодязь і щільну атмосферу, але від Марсу до Землі космічний корабель може дістатися без будь-якої ракети, тому що гравітація Марсу слабша, а атмосфера тонша, тому він зможе подолати зворотній шлях самостійно. Так що технічно це буде BFR та BFS. “Великий клятий космічний корабель” (Big Fucking Spaceship)».
Маск сам придумав ці назви. “Це досить тупе відсилання до відеогри, — розказав він. — В оригінальній грі Doom була божевільна гармата типу BFG-9000 чи щось таке. Так що назвали ракету на честь гармати із Doom. Але, звісно ж, що це не офіційна назва”. (У всіх проектах Маска проявляється щось зухвале, хлопчаче, притаманне йому, навіть, якщо на перший погляд здається, що це не так).
Раніше Маск говорив, що винесе на публіку деталі своїх планів із колонізації Марсу в минулому році, але вирішив перенести на слідуючий, 2016-й рік. “Насамперед, перед тим, як оголосити про них, я хочу переконатися, що нам не доведеться вносити великі зміни, — говорить він. — Зрештою, багатьом це видасться божевільним, не дивлячись ні на що”.
Просто тому, що вийде за межі того, що можуть уявити собі люди?
Він сміється. “Вона дуже велика”. І знов сміється. “Дуууууже велика. Не було ще жодної архітектури, з якою можна було би порівняти цю затію”.
Втім, зараз більш практичним та повсякденним завданням SpaceX залишається транспортний засіб, який буде доправляти астронавтів на Міжнародну космічну станцію. Маск небагато розказав про дрібниці дизайну пілотованого апарату, які обговорював з NASA на початку цього року. “Були невеликі розбіжності тут і там… ніби того, що об’єм, зарезервований для екскрементів, виявився занадто великим. І ми такі: хм, вони й справді збираються так багато какати?”.
Як часто Ілон Маск насправді думає про колонізацію Марсу. Кожен день? Кожен тиждень?
“Я думаю про це достатньо”, — відповів він, додаючи, що частково його неспішність пояснюється відсутністю потрібних технологій. Більшість із нас інстинктивно вважає, що технології невпинно рухаються вперед, але в історії людства було багато випадків — коли єгиптяни збудували піраміди, наприклад, або після численних досягнень Римської імперії — коли цивілізації більше не роблять того, що робили раніше, й було би самовпевненністю та чванством вважати, що такого більше не станеться.
“Є вікно, яке відкриється надовго або ненадовго, коли у нас з’явиться можливість заснувати самодостатню базу на Марсі, — говорить він, — до того, як що-небудь станеться й опустить рівень технологій на Землі нижче можливого. Чи стане ця база самодостатньою до того, як космічні кораблі з Землі перестануть ходити? Я веду до того, що нам не варто відкидати можливість третьої світової війни. У 1912 році проголошувався новий вік миру та братерства, говорили, що настане золота епоха, а війни помруть. А потім була Перша світова війна, за нею Друга, а після — холодна війна. Тому, гадаю, що ми повинні припускати можливість третьої світової війни, і що якщо вона буде, то буде гіршою за всі попередні. Можливо, застосують ядерну зброю. Може виникнути потужний соціальний рух, спрямований проти технологій. Може бути ріст екстремізму на релігійній основі. Наприклад, розростеться ІГІЛ…”.
За іронією долі, сам Маск нещодавно виступав за застосування ядерної зброї на The Late Show зі Стівеном Колбертом минулої осені. Одна із можливих стратегій зробити Марс жилим за довгий час — терраформувати його, тобто змінити його середовище, нагріти планету, щоби лід перетворився на воду, запустити рослини, які почнуть переробляти вуглекислий газ у кисень, і з часом створити придатну для дихання атмосферу. Він розказав Колберту, що є швидкі і повільні способи здійснити це, і запропонував швидкий: “Скинути термоядерні бомби на полюсах Марсу”.
З тих пір Маск декілька разів уточнив свої слова та пояснив, що його ідея (на даний момент нездійсненна) заключається у застосуванні невеликих ядерних бомб, які періодично детонували б на кожному полюсі. “Це не зовсім ядерна зброя, — говорить він. — Думаю, що більшість людей не уявляють, що Сонце — це гігантський ядерний вибух. Ми говоримо лише про повторення подібного в малих формах на Марсі, про створення крихітних пульсуючих сонць. Не буде жодної радіації або грибоподібних хмар, жодного випадіння радіоактивних опадів чи щось подібне”.
Тим не менш, план виглядає занадто інвазивним, враховуючи те, що безпілотним місіям NASA на Марсі на даний час заборонено навіть приземлятися поруч із можливими зонами з рідкою водою, щоб біологічні організми з Землі не забруднили Марс. Маск, між іншим, трохи зневажливо ставиться до таких побоювань. “Наскільки ми можемо бачити зараз, на поверхні Марсу немає жодних ознак життя — у кращому випадку там буде підземне мікробне життя. І це в кращому випадку”.
Є там життя чи ні, здається, виникає моральна проблема: чи наш Марс, щоб возитися з ним?
На думку Маска, це не варте обговорення. “Моральної проблеми не буде, якщо там немає життя, — наполягає він. — Щодо мене, куди більш аморальним було би не пробувати зберегти життя на Землі”.
У будь-якому випадку, коли дійде час до прийняття важливих рішень із терраформування, він прекрасно уявляє, як і ким вони будуть прийматися: “Це буде справа марсіан”.
Марсіан. За якими будуть ховатися — і Маск говорить про це як про саме собою зрозуміле та очевидне — ті з нас, хто вирішив стати міжпланетними першопрохідниками.
2. Винайти самокеровані автомобілі (до четверга)
Маск керує й іншою багатомільярдною компанією, що має намір перевернути наше життя: Tesla, основним завдання якої є розповсюдження електричних автомобілів. Зазвичай Маск починає та закінчує свій робочий тиждень у Північній Каліфорнії; по вівторках та середах він у Північній Каліфорнії в Tesla. Та хоча зазвичай в цей день Маск у SpaceX, зайнятий марсіанськими ракетами, саме цей тиждень пішов на компанію Tesla.
Через три дні вийде останнє оновлення автомобіля Tesla. У Telsa авто електричні, однак відрізняються від більшості інших, наприклад, оновлення на них завантажуються дистанційно, як на телефон чи ноутбук. Власників Tesla сповіщають про оновлення, потім пропонують запланувати й автоматично завантажити оновлення вночі. Деякі оновлення великі, деякі ні. Це нове оновлення (десяте із найбільших з моменту запуску електромобілів) стало особливим; Telsa назвала його “автопілотом”. Седан Tesla Model S дозволяє налаштувати круїз-контроль, щоб автомобіль прискорювався та уповільнювався у відповідності до потоку руху, трафіку навколо нього. Однак, це оновлення стало великим кроком у напрямку самокерованих автомобілів. Починаючи з четверга (тоді це був ще грудень), оновлені автомобілі Tesla зможуть вибирати дорожну смугу на шосе без допомоги водія. Автомобіль зможе змінювати смуги автоматично — потрібно лише натиснути на індикатор, і він зробить це, коли буде безпечний момент.
Як не дивно, Ілон Маск говорить про ці досягнення, ніби вони не такі вже й грандіозні. Нам здається, що це майбутнє, але для нього це банальна ітерація того, що люди з його оточення вже давно знають та практикують. (Він цитує Уільяма Гібсона: “Майбутнє вже тут, просто розподілено нерівномірно”).
Все буде, якщо оновлення запрацює. Зараз вечір понеділка, і, як говорить Ілон, до четверга потрібно ще багато чого встигнути зробити. “Складність в тому, що є багато особливих нюансів у рульовому управлінні”. Діалог з Ілоном Маском, навіть коли він розмовляє зі звичайними людьми, заповнений різними технічними термінами.
Коли справа доходить до рульового управління, то ці нюанси представляють серйозну проблему. “Легко зробити, щоб кермо працювало 99% часу, — пояснює він. — Але 99% — це недостатньо добре. Один відсоток і рульове управління скерує вас у стіну… а це не дуже добре. Щоб все працювало, ви повинні довіряти йому 99,99% часу. І навіть тоді, коли система втрачає впевненість, вона повинна інформувати водія, щоб він взяв на себе керування до того, як станеться щось страшне”.
І до четверга це буде працювати??
“Ну, до четверга повинні статися деякі хитрощі. Серйозних питань немає, але є несуттєві проблеми, котрі було би круто вирішити до четверга”.
Через два дні, коли він проведе прес-конференцію, він мимохідь згадає про цю розмову в кращих традиціях Ілона Маска: “Сподіваюся, що вона [система] не буде збивати пішоходів”.
Електромобілі Tesla можуть самостійно змінювати дорожні смуги; Маск каже, що через 5 років вони будуть їздити взагалі автономно.
Все йде до того, що скоро ми опинимось у світі, про близькість якого люди навіть уявлення не мають: коли транспорт буде сам возити водіїв. Такі автомобілі зможуть самостійно паркуватися на парковці або в гаражі. Електромобілі Tesla також можна буде викликати дистанційно перед поїздкою.
Втім, хоч все так і буде з точки зору технологій, більшість людей уявлення не мають, що нас чекає. “Так і є, — говорить Маск. — Думаю, що людям сподобається. А ще реальність така, що автономні системи будуть керувати набагато краще, ніж люди. Що стосується аварій — їх точно стане менше. Технічно, думаю, ми у трьох роках від повної автономії”.
Ілон Маск також визнає, що ми могли би досягти точки, коли “суспільство вирішить, що керувати автомобілем самостійно – незаконно”. Про це він нещодавно повідомив публічно, викликавши шквал негативних відгуків від закоренілих фанатиків автомобілів. (І цей тип людей, звичайно ж, із задоволенням керував би електромобілем Tesla. Вони хочуть бути першими та одноосібними власниками автомобілів, які можуть їздити самостійно, але страшенно обурюються, коли їм кажуть, що їм не можна буде самому керувати автомобілем). Тому зараз Маск обережніший в таких висловах, не наполягає на такому розвитку справ. “Я хочу, щоб ви знали, — говорить він, — я не намагаюся ні в кого відібрати кермо”.
Для Маска великий план заключається у зсуві парадигми — переході до електромобілів, які цікаві йому у першу чергу тим, на якій енергії вони працюють: на доступній всюди та недорогій, навіть якщо ця електрика виробляється на викопному паливі. (Якщо електроенергія буде вироблятися стабільно, відмітив він, то переваги будуть тільки зростати). І як тільки історичні недоліки електромобілів (невелика дальність поїздки, повільна та незручна зарядка, висока вартість) будуть викорінені, вони стануть очевидним вибором. Завдання Маска в Tesla — прискорити цей перехід, щоб він стався на роки раніше, ніж міг би; він збудував компанію, яка починала із хай-енд спорткару Roadster, потім був седан Model S, нещодавно показала паркетник Model X, але основа її плану у слідуючому поколінні Tesla Model 3, які повинні захопити масовий ринок автомобілів діапазону 35 000 доларів. “Це важко, — говорить він. — Але можливо”. Що буде після? Ймовірніше, що новий родстер, трохи менший паркетник та вантажівка. “Думаю, це очевидні ходи”, відмічає Ілон.
Через тиждень після зустрічі, на якій відбулося дане інтерв’ю Consumer Reports понизив свої попередні рекомендації Model S через повідомлення про ненадійність. (Маск з’явився у Твітері та повідомив, що проблеми вирішені — немов, через них страждали перші машини, а також відмітив, що “CR говорить, що 97% власників планують слідуюче авто купити у Tesla Motors”). Однак саме з Model 3 Маска чекає успіх або ж провал його основної місії Tesla.
До речі, все йде за планом. У серпні 2006 року, ще до того, як було завершено перший електромобіль Tesla, Ілон Маск опублікував коментар на сайті Tesla, в кінці якого було слідуюче: “Отже, коротко, загальний план такий: збудувати спортивний електромобіль. На вилучені гроші збудувати доступний електромобіль. Ще раз виручені гроші використати, щоб випустити ще більш доступний електромобіль… Тільки нікому не кажіть”.
Але ми говоримо — тому що в галасі навколо високотехнологічних автомобілів ця точка зору часто забувається — навіть зараз зовсім не очевидно, що люди у великому світі знають або приймають перехід до електромобілів як неминучість, швидкий він буде чи повільний. Маск порівнює цей неминучий перехід із економікою, з якою він вперше зіткнувся, коли приїхав у Кремнієву долину в середині 90-х, коли відкривав інтернет-компанію Zip2.
“Я пам’ятаю, що в 95-му намагався вибити венчурне фінансування для першої компанії і більшість венчурних капіталістів, з якими я бачився в Кремнієвій долині, ніколи не користувалися Інтернетом. Ніколи і ні для чого.” Він сміється, згадуючи це. “Вони не знали, що це таке. Вони чули про нього, але не знали. Якби ви попросили їх що-небудь розказати про Інтернет, вони б не змогли вам нічого розказати. Вони були такі: “Це щось на зразок AOL чи CompuServe?”. Ні. Я був вражений їхньою необізнаністю”. Знов сміється. Але потім культура почала мінятися. “На кінець 95-го були великі зміни, коли Netscape став публічним. Венчурні капіталісти глянули і сказали: “Що ж, якщо ця браузерна компанія взяла високу ринкову планку, значить й інші зможуть також”. Тому коли я з братом намагався вдруге отримати фінансування, на початку 96-го, все було зовсім інакше. В цьому були зацікавлені буквальні всі, з ким ми зустрічалися.
Zip2, яка стала першим онлайн-путівником газетами, принесла Ілону Маску його перший статок. Цю історію він розповідав вже багато разів. Він виріс у Південній Африці, багато читав, у 17 років перебрався до Канади, познайомився з країною можливостей – США. В коледжі визначив для себе три області, які вплинули на майбутнє людства найбільше: Інтернет, відновлювана енергія та життя людей за межами Землі. Його перші дві компанії були на тему Інтернету: завдяки Zip2 з’явилися гроші, а дякуючи PayPal грошей стало ще більше. Тоді він запустив ракетну компанію SpaceX з нуля та почав розвивати Tesla. В обох компаніях він не просто генеральний директор, але й провідний розробник продуктів. “Люди не знають, що більшу частину свого життя я присвятив інженерії”, і, як висловлюється сам Ілон, саме завдяки цьому навику з’являється можливість робити щось ще краще.
Та все ж загадку Ілона Маска та його неймовірного успіху не пояснити так просто. Хоч він дійсно зумів привести цих дві компанії SpaceX і Tesla, від нуля до багатомільярдних галузей, роблячи речі, важливо пам’ятати, що перших успіхів він досягнув у компаніях, які не виробляли нічого фізичного взагалі. Тож його секретна добавка буде набагато складнішою, ніж здається.
Геній від технологій, що має безпрецедентний дар передбачування, займає дивне місце в сучасній культурі, як показали дебати на тему Стіва Джобса, ким він був спочатку та що саме зробив. Зараз можна назвати двох людей, котрі займають схоже місце в уявленні людей: Марк Цукерберг та Ілон Маск. Коли інтерв’юєр вперше підняв цю тему в розмові з Маском, згадавши новий фільм Денні Бойла про Джобса, Маск його зупинив, не тому що не бачив цей фільм — і не планував — а тому що: “Я вже бачив один фільм з Ештоном Катчером в головній ролі і вважаю його вельми хорошим — гадаю, що Ештон добре постарався”.
Чи вплинув на вас спадок Джобса? Чи відобразився на його думках та прагненнях?
“Гадаю, що значення мають вчинки, — каже він, — а не те, що люди будуть думати про мене у майбутньому. Я буду вже мертвий. Але мої дії, вчинки, чи будуть вони корисні?”.
Думаю, що ви не можете бути зовсім байдужі до того, що про вас думають люди.
“Так, мені не подобається, коли люди мене ненавидять. Але кому таке подобається, ви не знаєте?”.
Розхожий стереотип про фігури на зразок Джобса — і Маска, виходить — такий, що, з одного боку, вони генії-провидці, з іншого ж боку — глибоко застрягли у своїх власних особистостях.
“Звичайно, — говорить він. — В тому сенсі, що коли я зустрів Стів Джобса, він був придурком. І всі, кого я знав, хто з ним зустрічалися…”. Він замовк на пів слові й попросив забути його відповідь. “Вибачте. Проїхали. Останнє, що мені зараз треба, це зайве…”.
Існує, безперечно, цілком конкретна причина цього раптового збентеження, якщо згадати галас, в який були втягнуті Ілон Маск та компанія Apple. Але перед тим, як журналіст запитав Ілона про це, він вирішив натиснути ще більше на незручну точку зіткнення із Джобсом. Маск пояснив, що Джобсу його представив Ларрі Пейдж із Google на вечірці і що Джобс не знав, хто він такий, так що нічого особистого в цьому не було. “Я маю на увазі, єдиний досвід спілкування, який у мене був з Джобсом, не виходить за рамки приватної зустрічі. Останнє, що мені потрібно, це генерувати зайву ворожість, щоб ви знали. Нічого хорошого в цьому немає”.
За матеріалами GQ, далі буде…