Звідки ж береться запах з рота…
“Багато років тому, зразу після початку моєї роботи на радіо, я приїхала в редакцію, щоб отримати завдання на той день. Мене попросили відвідати клініку, що займається поганим запахом з рота, і поговорити з їхнім лікарем”, – розказує Клаудія Хаммонд із ВВС. Вона аналізує науку та міфи про поганий запах з рота.
Далі текст від першої особи.
По дорозі я багато разів запитувала себе, чому мої колеги не могли поділитися зі мною цією новиною. На щастя, у мене з цим було все добре, але неприємний запах – дуже поширене явище, а міфи, що його оточують, зовсім не допомагають нам.
Міф: дихаючи на руки ви можете визначити неприємний запах з рота
Проблема цього методу в тому, що дихати на руки – ще не значить видихати повітря із задньої частини рота, коли б ви дихали при розмові. Тому, коли ви дихаєте на руку, ви можете не дорахуватися запахів газів, що зароджуються в задній частині вашого язика, де часто й виникає неприємний запах.
У лікарів є три методи перевірки на неприємний запах з рота. Вони можуть самі його оцінити, понюхавши слідуюче: дихання пацієнта в 5-ти сантиметрах від носу лікаря; вміст ложки, який зібрали з кінчика язика; нитку, проведену між задніми зубами; чашку Петрі зі слюною пацієнта, яку ставлять в інкубатор на 5 хвилин при температурі 37 градусів.
Також є невеликі монітори, які можуть виявити окремі гази, але проблема в тому, що вони можуть почути тільки якісь визначені гази, а інші ігнорувати. На кінець, є “газова хроматографія” – метод розподілення складних сумішей газів – вона може виміряти кількість сірки в повітрі, але вимагає спеціалізованого обладнання, яке ви не знайдете у більшості лікарських кабінетів.
Та не всі ті, хто вважає свій запах з рота неприємним, насправді його мають. Вони не вірно розуміють, коли люди відходять від них або відвертаються. У справжніх випадках галітозу (запазу з рота, що спричинений неправильною роботою системи травлення) люди так реагують лише у 27% зустрічей.
Поки що немає консенсусу відносно того, яка частина популяції має галітоз, відсоток коливається від 22 до 50.
Міф: неприємний подих пов’язаний із хворобою
В основному, неприємний запах народжується внаслідок летючих компонентів сірки, газів з відчутним запахом. Сульфід водню з його класичним запахом тухлих яєць – один із головних винуватців. Ще гірше субстанція під назвою етилмеркаптан, запах якої нагадує капусту, яка вже розкладається. Саме це поєднання надає у деяких людей гострий запах сечі після того, як вони їли спаржу.
Ці з’єднання виділяються, коли їжа та бактерії накопичуються у борознах на спинці язика. Хорошою новиною є те, що це тимчасово, наприклад, після поїдання сирого часнику або цибулі, прийому кави чи цигарок. Але у трьох випадках із чотирьох також виявляються проблеми із зубами в додачу до галітозу. У пацієнтів можуть бути набряклі, хворі ясна, чи проблеми із поверхнею язика.
У невеликому відсотку випадків, дійсно, поганий запах із роту викликаний проблемою в іншій частині тіла – вусі, носі або горлі, легенях чи шлунку. І коли це відбувається, тоді галітоз буде не єдиним симптомом.
Міф: чищення зубів усуває неприємний подих
Перше, що роблять люди, відчувши у себе неприємний подих, це намагаються почистити зуби. Запах м’яти чи гвоздики, звичайно ж, може приховати поганий запах ненадовго, а в багатьох зубних пастах також містяться антисептики. Люди намагаються ліквідувати бактерії, які призводять до появи неприємних запахів. На деякий час це може спрацювати. Але також ходили чутки, що вживання спиртовмісних засобів може підсилювати зневоднення, а суха порожнина рота, в свою чергу, також може викликати погіршення запаху.
Посилене вживання рідини протягом дня може допомогти, як за рахунок вимивання їжі, так і попередженням сухості в роті.
Британський дослідницький орган із питань охорони здоров’я Кокран на даний час ретельно вивчає питання неприємного запаху з рота. У попередньому огляді рідин для ополіскування рота у 2008-му році п’ять кращих випробувань показали, що якщо вони містять антибактеріальні засоби, такі як хлоргексидин або цетилпиридинійхлорид, діоксид хлору або цинк, вони можуть знижувати неприємний запах до хорошого рівня. Але автори відмічають необхідність проведення подальших досліджень.
Альтернативою може стати очищення вашого язика спеціальним очисним засобом для язика. Це може спрацювати, але ефект не буде довговічним. Також при сильному натисканні можна пошкодити язик, а якщо ви хочете використовувати для цього зубну щітку, тоді переконайтеся, що вона м’яка.
Міф: бактерії в роті – це погано
У кожного із нас є своє унікальне товариство зі 100-200 мікробів, що живуть у роті. Оскільки ми прагнемо визначити позитивну роль людського мікробіому, мільйону бактерій, що живуть у наших тілах, замість того, щоб повністю знищувати бактерії, вчені намагаються з’ясувати, як правильно вибрати комбінацію, щоб окремі бактерії знищували інші, або ж, навпаки, простимулювати появу окремих видів.
Вже було проведено два етапи випробувань зі знищення бактерій, які частіше всього приймають участь у розкладанні зубів. Досліджуваний засіб було випробувано у формі гелю, нанесеного в клініці, а потім – у формі лаку – в клініці, але зі смужками, які люди можуть взяти додому й нанести на зуби для подальшого лікування. Це відкриває можливість в майбутньому використовувати аналогічні методи для боротьби з бактеріями, які частіше всього приймають участь у створенні неприємного запаху з рота.
Поки що дослідження тільки розпочалися, тому єдина лікарська порада – ретельно чистити та витирати зуби, пити більше води, не палити, їсти збалансовану їжу та регулярно відвідувати зубного лікаря, щоб виявити ранні ознаки хвороби ясен та зубів.