Голландці вчать ворон збирати недопалки
Сигаретні недопалки – одне із головних джерел сміття на планеті. Іноді на вулиці взагалі важко знайти чисте місце: недопалки кругом – на дорогах, у парках, на траві, прямо під ногами. Щорічно люди випалюють 4,5 трильйони цигарок, й більша частина із них викидається поза сміттєві контейнери. Тільки в Нідерландах кожен рік на вулиці потрапляє більше 6 млрд. недопалків.
Близько 98% сигаретних фільтрів виготовляється із використанням пластикових фільтрів (ацетата целюлози), у яких термін розкладання складає до 10-12 років.
Голландські активісти придумали оригінальне вирішення проблеми. А що, якщо навчити збирати недопалки найрозумніших пташок, які й так нишпорять всюди – ворон? Так зародився open-source проект Crowbar.
Ідея полягає в тому, щоби навчити ворон обмінювати недопалки на їжу через спеціальні годівниці, використовуючи позитивне підкріплення.
Позитивне підкріплення – це подія, яка співпадає з якоюсь дією і веде до збільшення ймовірності повторного виконання цієї дії. В даному випадку голландці навчають ворон тому, що якщо вони принесуть недопалок у годівницю, то отримають винагороду у вигляді їжі.
Годівниця Crowbar – це автоматичний пристрій, який одночасно проводить навчання ворон, а потім виконує роль урни для недопалків та годівниці для птахів. Ворона приносить недопалок і кидає його у нижню частину пристрою. Встановлена зверху камера розпізнає недопалок (фільтр цигарки) і видає невелику порцію їжі на стіл у якості винагороди.
Інженери вже змайстрували пристрій, а найближчим часом збираються перевірити його у реальних умовах. За їхнім задумом, достатньо того, щоб у такий спосіб добувати собі їжу навчилася хоча б одна пташка, а потім це знання буде розповсюджуватися серед них у геометричній прогресії. У всякому випадку, так задумано в теорії.
Голландські борці за чистоту вулиць запозичили ідею у американського підприємця Джошуа Кляйна, який навчив ворон приносити знайдені на вулиці монетки в обмін на їжу у пристрої Crow Box на Arduino й у такий хитрий спосіб Джошуа заробляє гроші.
Інтелект ворон
Сімейство вранових (різноманітні види ворон та воронів, грачі, сороки, галки) – це найрозумніші птахи. Спостерігаючи за їхньою поведінкою, ви дуже скоро помітите, наскільки вони кмітливі. Ворони й зараз є природніми санітарами у містах, підбираючи за людьми різноманітне сміття. Вони здатні проникнути всюди, у найпотаємніші куточки міських дворів.
Вчені вважають, що окремі види ворон володіють інтелектом, що прирівнюється до інтелекту приматів. Декотрі з них вміють навіть виготовляти та використовувати до трьох інструментів одночасно, щоб добувати їжу. Так, новокаледонська ворона виготовляє знаряддя, спеціально обкусюючи гілку. При цьому вона здатна виготовити інструмент трьох типів: просто відломати палочку, зробити гачок із гілок чи обкусати лист пандануса й зробити штик. Пташка бере його у дзьоб і направляє вперед, працює ним як штиком й насаджує на нього личинки комах.
Виготовлені знаряддя ворона може забирати із собою і користуватися ними у майбутньому. В одному із експериментів птахам дали глечик з водою та черв’яком на поверхні, якого неможливо було дістати просто дзьобом. Тож ворони доволі швидко починають кидати у глечик каміння, щоб підняти рівень води і дістати здобич. Вони й справді розуміють механіку закону Архімеда, вибираючи каміння побільше розміром і відмовляючись від глечика, що заповнений тирсою, а не водою. Деякі досліди показують, що птахи здатні навчатися виготовляти нове знаряддя за необхідності.
Використання воронами інструментів у визначеному порядку
Орнітологи відмічають, що маніпуляційні здібності цих птахів цілком співставні з мавпами нижньої ланки, у яких 5 пальців. Загалом, вчені у наш час вже не ставлять під сумнів інтелект ворон. Навряд чи у когось є сумніви, що вони здатні засвоїти схему обміну недопалків на їжу. Єдине побоювання – що високий інтелект ворон дозволить їм придумати, як обманути годівницю й добувати із неї їжу без обміну на сигаретні недопалки.
Крім того, поки що незрозуміло, чи буде пташка, яка навчилася добувати їжу в обмін на недопалки, ділитися цим знанням зі своїми родичами чи збереже секрет при собі. З іншого боку, вчені довели, що ворони успішно навчаються новим навичкам, спостерігаючи за іншими воронами. Тож навряд чи найрозумнішій вороні вдасться зберегти таємницю.
Також є невелике побоювання, що якщо на вулиці вже не буде недопалків, то чи не почнуть ворони відбирати цигарки у людей із рук.