Google тестує безпілотники на сонячних батареях для трансляції 5G Інтернету
В рамках нового проекту Project SkyBender американський IT-гігант залучив до тестування безпілотники на сонячних батареях, мета яких — надати користувачам доступ до слідуючого покоління безпровідного високошвидкісного інтернету 5G там, де він буде потрібен. Новий проект Google, як і проект Google Loon — частина глобальної програми компанії зі створення способів та умов для безпровідного доступу до мережі інтернет у важкодоступних місцях. Для тестування прототипів було вибрано приватний космопорт Spaceport America у Нью-Мексико — власність мільярдера Річарда Бренсона (Richard Branson).
Мета проекту Google під кодовою назвою Project SkyBender — випробування прототипу прийомопередавача та безпілотного літального апарату, що використовують канал зв’язку міліметрового хвильового діапазону та отримання з їх допомогою стійкого високошвидкісного інтернет-з’єднання.
Згідно теоретичних розрахунків, технологія організації безпровідного каналу зв’язку з використанням міліметрових хвиль має швидкісний потенціал, що у 40 разів перевищує аналогічний показник в мережах 4G (LTE). За словами професора електроніки Університету Вашингтону із Сіетла Жака Радела, який спеціалізується у цьому напрямку: “Велика перевага міліметрових хвиль у доступі до нового діапазону частот, оскільки задіяний сьогодні в телефонії спектр заповнений до краю”. Але, разом з тим, одна із ключових технологічних проблем – обмежена дальність розповсюдження хвиль міліметрового діапазону та залежність від погодних умов. Сигнал із частотою 28ГГц, який використовують спеціалісти Google в процесі тестування, затухає на відстані приблизно в одну десяту від тієї, яку за аналогічних умов може забезпечити канал 4G. Для подолання цих обмежень та успішної передачі з безпілотника стійкого сигналу з потрібними показниками Google експериментує із можливістю використання технології фазованої антенної решітки. “Це надзвичайно складно та з’їдає багато енергії” – коротко але змістовно прокоментував професор, не вдаючись до подробиць про досягнуті результати.
Для розміщення безпілотників та літаків підтримки Google орендує ангар близько 14 000 кв. м. на території приватного космопорту Spaceport America, у штаті Нью-Мексико. Сам термінал Spaceport America розроблявся Річардом Фостером (Richard Foster) для обслуговування потреб амбіційної, але на даний час замороженої програми Virgin Galactic.
Як повідомляє Guardian, влітку минулого року компанія встановила два комплекти передавачів та власний комплект обладнання для керування польотами в будівлі оперативного центру, розміщеного окремо від терміналу та перейшла до їх тестування. Тоді ж і була встановлена вежа-ретранслятор та інше обладнання безпосередньо біля космопорту, очевидно, щоб перевірити якість прийому міліметрових хвиль, відмічає видання.
В ході тривалих експериментів спеціалісти Google тестують OPA (необов’язково пілотовані літальні апарати) Centavr компанії Avrora та дрони із приводом на сонячних батареях, що розроблені командою підрозділу Google Titan. Останній було створено у 2014-му році після поглинання Titan Aerospace — відомого виробника безпілотників на сонячних батареях із розмахом крил до 50 метрів.
Згідно інформації, наданої Guardian, Google продовжила дозвіл Федеральної служби США на радіочастоти, що дозволяє проводити експериментальні роботи в діапазоні міліметрових хвиль до липня 2016-го року. Оренда ангару у компанії Virgin Galactic обходиться приблизно у $1000 на добу, $300 000 компанія заплатила космодрому Spaceport America за допомогу у встановленні серверів, передавачів міліметрового діапазону та іншу технічну допомогу.
Проект реалізується в стані підвищеної секретності, з чим і пов’язана відсутність будь-якої уточнюючої технічної інформації. Самі ж представники Google розгорнуто ситуацію не коментують. Із врахуванням очевидних та не очевидних проблем технічного характеру, навіть найближчі перспективи розвитку проекту передбачити важко, але кінцева мета, поставлена Google виглядає вельми вражаюче, а це, як мінімум, можливість доставляти якісний швидкісний інтернет в умовах надзвичайних ситуацій, коли безпілотники можуть стати єдиним способом комунікації.
Варто відмітити, що ставки у боротьбі за право “першої ночі” у розповсюдженні нового стандарту зв’язку досить високі і Google – не перша компанія, що працює над створенням літаючих апаратів, які використовують для організації каналу зв’язку хвилі міліметрового діапазону. Трохи раніше, у 2014-му році аналогічне завдання у проекті Mobile Hotspots поставило перед собою агентство Dapra. Мета проекту, що успішно пройшов стадію польових випробувань зі встановлення стійкого каналу зв’язку, – створення флоту БПЛА, який забезпечить доставку інтернету зі швидкістю 1 Гб/сек військовослужбовцям, що знаходяться у віддалених важкодоступних регіонах. Інший ключовий конкурент Google в “освоєнні” безпровідного глобального інтернет-простору нового покоління – Марк Цукерберг.
За матеріалами theguardian.com