“Зона відчудження” в Чорнобилі стала “раєм” для диких тварин
Аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році стала катастрофою не тільки для місцевих жителів. Під ударом виявились і місцеві флора та фауна: радіоактивні опади на розрізняють біологічних видів та небезпечні для всіх. До того ж тварин та птахів із небезпечної зони ніхто не евакуював і у перші роки смертність серед них просто зашкалювала. Але зараз, майже через 30 років після катастрофи, дика природа цього краю процвітає.
Рівень радіації у “зоні відчудження” підвищений, як і раніше. Проте, судячи зі стану місцевої природи, радіація – це просто дрібниці у порівнянні з людьми. І за відсутності людей природа квітне, а популяції рослин та тварин тільки примножуються. Дослідження, проведене групою екологів зі Білорусі, Європи та США, показало, що в довготривалій перспективі ядерна катастрофа виявилась для природи фактором скоріш сприятливим, а чисельність великих савців – від лосів і бобрів до кабанів і вовків – сьогодні тут набагато вища, ніж до аварії.
Особливо розвинулись вовки, кількість яких у “зоні відчудження” сьогодні всемеро перевищує чисельність цих хижаків у сусідніх заповідниках та парках. “Дані про чисельність різних видів тварин на околицях епіцентру аварії демонструє гнучкість та стійкість природних екосистем, звільнених від антропогенного тиску”, – додає один із авторів роботи, американський дослідник Джим Біслі (Jim Beasley).
“Все це не означає, що радіація корисна для життя, – підкреслює його колега із Великої Британії Джим Сміт (Jim Smith). – Це лише результат відсутності людської діяльності – полювання, ведення сільського та лісового господарства, – що наносить природі набагато більше шкоди.”
За матеріалами eurekalert.org